Чи можуть бути у PR рекомендовані ціни?

Український PR-альянс, а, по суті, Publicity Creating, вирішив рекомендувати PR-ринку, як треба формувати ціни на PR-послуги. Ця дивовижна ініціатива викликала неоднозначну реакцію: для когось це смішно, для когось – сумно, дехто готовий брати в цьому участь, ще хтось вважає це порушенням антимонопольного законодавства. Ну і є люди, які заслужено вважають цю ініціативу потрібним кроком до прозорості нашого ринку: “давно пора а то у етих пр агенств все покрыто мраком толком никто не говорит сколько что стоит. очень закрыто все,” – висловився коментатор на Рекламастері.

Для того, щоб розробити такі рекомендації, агентство/альянс пропонують всім бажаючим заповнити анкету, в якій ставлять кілька зовсім невинних питань: наприклад,

На ваш погляд, які PR-послуги чи PR-продукти є найбільш затребуваними і які ціни є на них справедливими?

– Які затрати повинні входити у вартість абонентського обслуговування?

– Яку вартість абонентського обслуговування ви вважаєте виправданою?

І – моє улюблене питання –

– Чи повинен бути у PR-агентства прайс-ліст?

А ось і моя коротка відповідь на всі ці питання: питання анкети не мають сенсу.

І ось чому: PR-послуги, як і будь-які інші консультативні послуги, коштують рівно стільки, скільки замовник готовий за них платити.

Пропрацювавши багато років і на боці замовника, і на боці агентства, я багато разів пересвідчувалась у справедливості цього твердження. І тут немає нічого поганого: замовник платить за ту цінність, яку він вбачає. Якщо працівник агентства мега-крутий, знає на порядок більше, ніж я, робити роботу супер-якісно – я готова оплачувати його час, тільки б він погодився тратити його на мене. Якщо я не можу собі його дозволити – інше питання. Аналогічно, якщо і можу не платити за якусь послугу агентства – наприклад, мені швидше і якісніше зробити це самій, – то я не буду платити, як би дешево воно не коштувало.

Тепер про фіксовані ціни на продукти чи послуги. Коли я працювала в агентстві, мене часто запитували: скільки коштує провести прес-конференцію? На що я зазвичай відповідала: не знаю. Адже, щоб розрахувати вартість, мені треба було розуміти не лише такі глобальні речі як цілі та завдання, а й те, скільки підготовчої роботи повинно провести агентство: які матеріали треба буде написати, яка інформація для цього вже є, а що ще треба буде шукати, чи є готові месиджі та Q&A, наскільки готові речники, і чи треба залучати спікерів-третіх сторін, скільком журналістам ця інформація може бути цікавою, і наскільки вони в темі, і т. д. Чинників дуже багато. Це я вже не кажу про прямі витрати: адже пресуху можна проводити в офісі клієнта, у прес-центрі чи п’ятизірковому готелі…

Те саме стосується абонентського обслуговування: все залежить, що саме отримуватиме клієнт у результаті. Бо, з точки зору агентства, клієнт оплачує якісь-там витрати (а-ля, зарплати, overhead і т. ін.) і якусь-там націнку – властиво, маржу. А клієнт купує (а) конкретний результат у вигляді виконаних завдань і (б) свій душевний спокій. Як на це можна навісити якісь універсальні цінники – я не уявляю.

Я часто згадую анекдот про майстра, який ремонтував телевізор: 1 долар він взяв за те, що стукнув молотком, а 99 – за те, що знав, куди стукнути. Ось оці 99 доларів дуже важко оцінити. Агентство може виставити будь-яку ціну, і замовник або побачить для себе цінність, або не побачить. Саме тому прайс-ліст – це абсурд. Немає у PR фіксованих рецептів, і не може бути уніфікованих цін.

Мені буде цікаво побачити результат роботи PR-альянсу і рекомендовані ціни. Але щось мені підказує, що цінність цих рекомендацій буде близькою до нуля. А в гіршому випадку – завдасть шкоди ринку в цілому. Найгірше, що може статися з ринком, це коли клієнт буде готовий платити тільки за удар молотком. Бо тоді на ринку пануватимуть ті, хто багато стукотить, а не ті, хто може стукнути один раз, але правильно.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized. Додати до закладок постійне посилання.

11 Responses to Чи можуть бути у PR рекомендовані ціни?

  1. Laptopchina.com коментує:

    thanks

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s